Zážitky z božské Kuby

Kuba je krásná, nevšední země. Od doby jejího objevení Kryštofem Kolumbem uplynulo před 500 let. My Evropané jí máme s největší pravděpodobností spojenou s jejím hlavním představitelem, doutníky, překrásnými starými auty a Ernestem Hemingwayem. No a samozřejmě s rumem.

Já jsem měla možnost Kubu navštívit při své studijní cestě v lednu, kdy tady sněží a 11 hodin letu odtud se lidé koupou.

Havana? Když zavřete oči, uvidíte nádherné bohaté město, krásné domy, divadla, barevné ulice a uslyšíte muziku… to všechno tu bývalo v době rozmachu tabákového průmyslu a výroby cukru. Na krásné staré časy a zašlou slávu tu některé z těch budov vzpomínají, nyní je Havana městem s uličkami, kde domy mají opadanou fasádu a odkud ale přesto zaznívá zpěv.A velkou zvláštností není ani vidět večer před prázdnými kavárnami přímo na ulici tančící kubánské páry.

Osobní auta tu uvidí- te poměrně málo. Na Kubě je značný nedostatek také pohonných hmot, avšak hromadnou dopravu v Havaně zajišťují busy pro 350 osob /podle mne i víc/, tzv.velbloudi. Náš program zahrnoval prohlídku města a jeho památek, a také muzea tabáku a věřte, že správně zhotovit doutník vyžaduje obrovskou zručnost. Ale vybrat ten správný rum zase tak velký problém nebyl, protože výborné byly téměř všechny.

Lidé v Havaně byli přátelští a milí a návštěva tohoto místa byla bezpečná. Naše cesta pokračovala přes mírně zvlněné kubánské hory do oblasti Viňales, malého poklidného městečka. Po prohlídce místního kostelíka, zajímavé jeskyně a návštěvy prodejny pro turisty jsme autobusem pokračovali přes nádhernou kubánskou krajinu plnou tabákových plantáží do Varadera, nejznámějšího prázdninového letoviska, vzdáleného východně od Havany pouhých 140 km. Zde můžeme zažít tu nejbáječnější dovolenou, jakou si umíme představit. Stojí tu krásné hotely na plážích s bílým pískem a korpulentní Kubánky roznášejí mojito a dobrou kávu. Plavčíci s vypracovanými těly učí potápět se v průzračné vodě a vůně moře je tu až hmatatelná. Servis na vybraných hotelích, kde jsme byli na inspekci je skutečně vzorný a rozmach turistického ruchu je tu znát na každém kroku. Kubánská kuchyně je výsledkem vlivů kuchyní španělské, africké a indiánské a je moc dobrá.

 

Pokud pojedete na Kubu s dětmi, nenechte si ujít návštěvu delfinária, případně zvolte výlet katamaranem s programem all inclusive na Křišťálový ostrov. V lodní síti na přídi můžete poslouchat skvělou melodickou kubánskou hudbu, popíjet Cuba libre a snít o Vašich dalších cestách….

 

  • So we came up with the idea that instead of limiting the lab to a restricted area of the building
  • We make it quick, easy and convenient for scheduling to save time
  • Our promise is to be respectful of you and your home as if it were our own
  • We stand behind our work with a one-year guarantee on all labor

Nemo enim ipsam voluptatem quia voluptas sit aspernatur aut odit aut fugit, sed quia consequuntur magni dolores eos qui ratione voluptatem sequi nesciunt.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Login