NÁŠ ZÁPISNÍK

  • Romana Literova

Neuvěřitelná Kambodža

Tentokrát budu psát o cestování Kambodžou-zemí, která pro mne připravila mnoho příjemných překvapení. Tak tedy- odjíždíme…


Do Kambodži jsem letěla přes Vídeň a Kuala Lumpur. Let trval 10 hodin a byl poměrně příjemný. Kambodža je místem, které jsem měla ve svých představách hodně nečitelné a jsem moc ráda, že Vám ji teď mohu představit jako zemi krásnou, hodně zbídačenou a v poslední době se snažících o lepší  život svých lidí. Jako zemi s chudými, ale milými lidmi a dětmi, které Vám svýma krásnýma očima jako by žalovaly na svět,ve kterém žijí.


Po příletu do Siem Reap jsme se ubytovali v malém hotýlku v blízkosti hlavních kambodžských památek- Angkor Wat chrámu. Tento velkolepý a rozsáhlý chrám byl věnován bohu Vishnu králem Suryavamanem /1131-1150/. Ani další chrámy nás ale nezklamaly. Na rozloze 110 ha leží tolik překrásných památek!Nikdo z nás nečekal horko přes 40 stupňů a proto jsme byli všichni rádi, že jsme na prohlídky vyráželi brzy ráno a pak zase k večeru. Jeden večer jsme se vyškrábali dokonce na pozůstatky svatyně Phnom Bakheng, odkud je západ slunce jedním z nezapomenutelných zážitků.


Naše cesta nebyla nejen cestou za památkami, ale také za tamními lidmi. V této zemi je totální nedostatek lékařské péče a žádný sociální systém. Lidé bydlí v chatkách na kůlech obvykle i v několika generacích. Přesto jsem se však s výjimkou přelidněného Phnom Penhu cítila poměrně bezpečně.

Po několika dnech, které jsme trávili uprostřed prosluněných památek, vonících dávnou minulostí jsme měli v plánu návštěvu vesnice na jezeře Tonle Sap. Lidé tu bydlí v domech na vorech a živí se rybolovem.


Chudoba tam má svůj domov také, lidé však nebyli nespokojeni.

Všichni bez vyjímky jsme si uvědomili ,v jakých odlišných poměrech máme to štěstí žít a jak pomalu, klidně a beze změny a s určitým odevzdáním probíhá život tam.

Ve vodě jezera se lidé myjí, koupou, berou vodu pro své skromné vaření- je jejich hlavní obživou a  v období dešťů je prostě odnese dál, kde žijí. A dokonce tam mají i křesťanský kostel!


Naším dalším cílem byl Phnom Penh a cestu jsme absolvovali místním autobusem. Celých 7 hodin jízdy  jsme sledovali krásnou chudou místní krajinu, tu a tam pracující lidi a volně pobíhající všelijaká zvířata. Na takový blázinec, jaký jsme však zažili v Phnom Penhu také nezapomenu. I přejít ulici u hotelu, plnou, ale plnou motorek všech typů a ročníků a kol s tímtéž určením bylo pro běžného Evropana téměř absolutně nemožné bez rozbušeného srdce. Ale oni to bravurně zvládají i v protisměru, s alespoň jedním členem posádky navíc a klidným dohledem místní policie.

Navštívili jsme také bývalou věznici Rudých Kmentů Tuol Sleng a popravčí pole v Coeung Ek, které ilustrují tragiku nedávné historie této země. Málokdo z nás byl schopen slov, natož pak třeba focení pietního místa(které by se stejně nehodilo). Přesto však naše průvodkyně, která v období tragických událostí, stejně tak jako spousta dalších místních, přišla o část rodiny věří, že v Kambodži bude lépe. Při genocidě národa přišlo o život na 3 miliony lidí. A teď tedy veseleji- zapomněla bych Vám ještě vyprávět o jejich kuchyni- čínský vliv je tady jednoznačný,


Kambodžané rádi jedí a rozličná zelenina, kuřecí maso a rýže jsou pilíři jejich kulinářského umění, ke kterému jim musí stačit jedna pánev Wok.

Na této cestě jsem viděla krásné staré lidi, spící na rohožích.Usměvavé děti, které prodávali cokoliv ušmudlaného za dolar, modlící se mnichy a hrdé prodavače právě zhotoveného neznámého jídla z neznámých surovin.


My jsme odlétali nadšeni krásou země, téměř neponičenou úžasnou historií, snahou místních lidí kdykoliv Vám pomoci a okouzleni rozlišností a rozmanitostí přírody.

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše